Predstavitve igre štrbunk

Lipica – dan odprtih vrat in štrbunk

Začetki Kobilarne segajo v čas, ko so obsežnemu delu Evrope vladali Habsburžani in ko so konji predstavljali ključno strateško dobrino. Habsburžani so najbolj cenili španske konje. Za svojo dvorno kobilarno so izbrali zapuščeni letni dvorec v Lipici na Krasu, ki je bil v tedanji monarhiji po svoji zemlji in podnebju najbolj podoben Španiji. Kobilarna je bila uradno ustanovljena leta 1580 in kmalu za tem so v Lipico iz Španije pripeljali prve plemenske konje. Vse od takrat, že več kot 400 let, kobilarna neprekinjeno vzgaja čudovite bele konje, ki so po kraju Lipica dobili ime lipicanci.

In ravno v tej Lipici, v tem čudovitem in ohranjenem delu Krasa, smo imeli v soboto 9. septembra, predstavniki Štrbunk zveze Slovenije, predstavitev te vedno bolj popularne igre. Nekateri obiskovalci so že poznali, večina pa se je prvič seznanila z igro.

Fotografije in tekst: Gorazd Milavec